neděle 4. března 2012

Slovníček základních pojmů Tradiční Čínské Medicíny

Tradiční čínská medicína je něco zcela jiného než na co jsme zvyklí. V rámci své cesty k uzdravení má svůj zcela specifický přístup a tedy i své specifické názvosloví. Tady si dovolím lehce vysvětlit pár pojmů.
QI (čchi) neboli energie je velmi jemnou substancí kolující v těle. Má několik složek. Dvě základní složky energie QI kolující v lidském těle je YIN a YANG. Jsme-li ve stavu zdraví, jsou všechny složky energie v rovnováze a QI koluje tělem bez překážek.
YIN (jin) představuje ženský princip, pasivitu, zem, formu, hmotu, vodu, noc, chlad, vlhko, tmu, klesání dolů, ...
YANG (jang) představuje mužský princip, aktivitu, nebesa, beztvárnost, energii, oheň, den, teplo, sucho, světlo, vzestup vzhůru, ...
XUE (süe) tedy krev známe. Zde je to substance spjatá s QI, která mimo jiné zajišťuje její kolování v cévách.
Nemoci mají osm základních principů. Tyto principy se navzájem kombinují. Je to YIN, YANG a dále HAN (chan) chlad, RE (že) horko, LI (li) vnitřní, BIAO (piao) vnější, XU (sü) nedostatek, SHI (š´) nadbytek. Dále zde máme sucho, vlhko, blokádu, stagnaci, ...
Například když se objeví únava, slabost, snadné pocení, měkká stolice, ... může to být způsobeno vlhkostí v orgánové síti sleziny.
Noční pocení, horkost dlaní, pískání v uších, závratě, zácpa, neplodnost, nespavost, ... může být způsobena horkem v orgánové síti ledvin.
Střídání nálad, knedlík v krku, cysty, myomy, tlak na prsou, nadýmání, ... jsou známky stagnace QI v orgánové síti jater.
Zajímavé je, že nadbytek YIN neexistuje, pouze nedostatek.
Tolik lehké nastínění těch nejzákladnějších pojmů.

Pokud se chcete i Vy zbavit svých potíží, rád Vám pomohu. Informace na www.khur.cz .

Žádné komentáře:

Okomentovat