pondělí 18. listopadu 2019

Nachlazení, viróza, …


Z pohledu Tradiční čínské medicíny máme dva základní typy. Útok vnějšího chladu (yinu), tedy klasické nachlazení, kdy prostydnete a útok vnějšího tepla (yangu), tedy infekce, kdy na vás někdo nemocný „prskne“.

V obou případech většinou dojde k zablokování obranné energie organismu, tzv. wei čchi. To může vyvolat pocit chladu, zimnice, horečky, kýchání, bolest hlavy apod. Vhodným nápojem v těchto případech je zelený čaj.

Při napadení chladem je hlavním úkolem vyvolat pocení. Používají se k tomu byliny ostré a zahřívací, které pročišťují hlavu a obrannou vrstvu těla, odstraňují bolesti. Vhodným nápojem je zde čaj z čerstvého zázvoru.

Při napadení teplem je hlavním úkolem odstranit škodlivinu z těla. Používají se k tomu byliny ostré a chladné, které otevřou povrch a vyloučí škodlivinu. Nevhodná je konzumace potravin, které výrazně zahřívají.

V obou případech je dobré hned s prvními příznaky nasadit byliny, které jsou na akutní stavy a to v dostatečném množství. Pak je možné zbavit se potíží během 2-3 dnů.

Při léčbě antibiotiky je sice důsledek „vyřešen“, ale škodlivina je ucpána v těle (v drahách) a může nastat opakování onemocnění nebo po určité době vzniknou chronické potíže typu ekzému, alergie, různých zánětů atd. Zde je dobré pročištění těla směsí na míru nejlépe hned po prodělané nemoci.autor: Petr Khür, www.khur.cz
zdroj: praxe, semináře TČM